LOGISTΙC CENTER STEFANOY ΑΠΟ ΑΡΧΕΣ ΣΕΠΤΕΜΒΡΊΟΥ ΚΟΝΤΑ ΣΑΣ
  Ένας “Χωριάτης” από το πουθενά

Ένας “Χωριάτης” από το πουθενά…από το angrybets.gr

16/05/12

Στις 26 Μαΐου 1982, στο Φέγενορντ Στάντιον του Ρότερνταμ, διεξάγεται ο τελικός του Κυπέλλου Πρωταθλητριών.
Οι 2 ομάδες που κατάφεραν να φτάσουν εκείνη τη χρονιά μέχρι το τέλος της διοργάνωσης είναι η Μπάγερν Μονάχου και η Άστον Βίλα.

Μόλις 10 λεπτά μετά το εναρκτήριο λάκτισμα του Γάλλου διαιτητή Ζορζ Κονράτ, ο τερματοφύλακας της αγγλικής ομάδας Τζίμυ Ρίμμερ τραυματίζεται και πρέπει να αντικατασταθεί.

Στον πάγκο των “Χωριατών” κάθεται ένας νεαρός, μόλις 24 ετών, ονόματι Νάιτζελ Σπινκ.
Αυτός ο νεαρός είναι ο 2ος τερματοφύλακας της ομάδας. Μέχρι το παιχνίδι αυτό, ο Σπινκ είχε κάτσει κάτω από τα γκολπόστ της Άστον Βίλα μόλις σε 1(!) αγώνα και αυτό στο πλαίσιο του αγγλικού Λιγκ Καπ.
Κι όμως, ο άπειρος πορτιέρο αποδείχθηκε αντάξιος των προσδοκιών και των απαιτήσεων ενός τόσο μεγάλου τελικού.
Με απίθανες αποκρούσεις κατάφερε να κρατήσει ανέπαφη την εστία του, κάνοντας τους επιθετικούς της Μπάγερν να τα βάζουν με θεούς και δαίμονες!
Και όπως όλοι ξέρουμε, επειδή η μπάλα τιμωρεί, στο 67ο λεπτό η Άστον Βίλα κατάφερε να σκοράρει, με γκολ του Πήτερ Γουίδ. Το 1-0 έμεινε μέχρι το τέλος, με τους “Χωριάτες” να πανηγυρίζουν την κατάκτηση του βαρύτιμου τροπαίου.

Εννοείται ότι από εκείνο το βράδυ και μετά ο Σπινκ μονιμοποιείθηκε κάτω από τα δοκάρια της ομάδας του, από την οποία έφυγε το 1996, παίζοντας παραπάνω από 400 παιχνίδια.
Κατόπιν, έπαιξε στις Γουέστ Μπρόμγουιτς Άλμπιον, Μίλγουολ, Φόρεστ Γκρην Ρόβερς, και κρέμασε τα παπούτσια του το 2001 (στα 43 του!) ως παίκτης της τελευταίας.