LOGISTΙC CENTER STEFANOY ΑΠΟ ΑΡΧΕΣ ΣΕΠΤΕΜΒΡΊΟΥ ΚΟΝΤΑ ΣΑΣ
  Ατυχή η ΑΕΛΚ λόγο καυσωνα

Ατυχή η ΑΕΛΚ λόγο καυσωνα-0-0 με την Καλιθεα

14/06/12

Με το βαθμό της ισοπαλίας επιστρέφει στη Λέσβο η ΑΕΛΚ, που πήρε το 0-0 από την Καλλιθέα στο "Ελ Πάσο" και μπορεί να ελπίζει βάσιμα στην ανατροπή του βαθμολογικού μειονεκτήματος, με το οποίο ξεκίνησε τα play off.

Οι δύο ομάδες αγωνίστηκαν κάτω από αφόρητη ζέστη, αφού το θερμόμετρο στην Αττική άγγιξε τους 39 βαθμούς, δυσκολεύοντας τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών.

Η Καλλιθέα είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και θα μπορούσε να έχει προηγηθεί στο 19ο λεπτό, όταν ο Φαρινόλα σέντραρε και ο Μαρουκάκης σημάδεψε το δοκάρι του Μάππα.

Λίγο νωρίτερα οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι σε ανατροπή του Αρβανίτη από τον Καρακώστα, όμως ο διαιτητής Λιαχούδης ήταν κοντά στη φάση και έδειξε να συνεχιστεί το ματς. Πέναλτι όμως ζήτησε και η ΑΕΛΚ στο 44', όταν ο Λεοζίνιο επιχείρησε το σουτ, η μπάλα κόντραρε σε σώματα αμυντικών και ο Βραζιλιάνος διαμαρτυρήθηκε για χέρι, με τον Μακεδόνα ρέφερι να μη συγκινείται.

Στην επανάληψη, η Καλλιθέα έχασε μια καλή ευκαιρία με τον Μιχαλόπουλο στο 47', όμως μετά φάνηκε η κούραση και για τις δύο ομάδες και ο ρυθμός έπεσε. Οι γηπεδούχοι έφτασαν πολύ κοντά στο γκολ στο 86' σε σουτ του Ματσούκα που έφυγε άουτ, ενώ οι Καλλονιάτες θα μπορούσαν να "κλέψουν" το ματς στο 89' όταν ο Μανούσος βγήκε τετ α τετ με τον Τακίδη, αλλά νικήθηκε από τον πρώην συμπαίκτη του στον Αιολικό.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

ΚΑΛΛΙΘΕΑ: Τακίδης, Σταύρου, Μιχαλόπουλος (68' Πρίπου), Αρβανίτης, Μουσταφίδης, Αρκούδας, Ηρακλής, Κουτρουμπής, Κατσίκης (81' Ματσούκας), Φαρινόλα (87' Φουντουκίδης), Μαρουκάκης

ΑΕΛΚ: Μάππας, Κριπιντίρης, Καρακώστας, Μήτσης, Χατζόπουλος, Χωριανόπουλος (74' Τραορέ), Μαρσέλο, Ντος Σάντος (82' Ζουρούδης), Λεοζίνιο, Γάλας (56' Μανουσάκης), Μανούσος