LOGISTΙC CENTER STEFANOY ΑΠΟ ΑΡΧΕΣ ΣΕΠΤΕΜΒΡΊΟΥ ΚΟΝΤΑ ΣΑΣ
  Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ

Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ ΣΤΟ ΜΠΑΣΚΕΤ !!! (βίντεο, φωτο)

14/03/12

Ο Ολυμπιακός τρέλανε την Ευρώπη, έκανε τη μεγαλύτερη ανατροπή σε τελικό Ευρωλίγκας αφού βρέθηκε να χάνει με 19 πόντους στο 28ο λεπτό και κατέκτησε το δεύτερο ευρωπαϊκό του τρόπαιο. Με μαγική εμφάνιση του Παπανικολάου, πρωταγωνιστές της ανατροπής τους Σλούκα και Μάντζαρη και εκτελεστή τον Πρίντεζη οι ερυθρόλευκοι νίκησαν 62-61 την ΤΣΣΚΑ, σηκώνοντας μέσα στην Πόλη την κούπα.

Ελάχιστοι το πίστευαν πριν τον αγώνα και ουδείς όταν η ΤΣΣΚΑ είχε εγκλωβίσει για 28 λεπτά τον Ολυμπιακό και τον είχε στο -19. Το πίστεψαν όμως αυτοί που έπρεπε. Ο Ίβκοβιτς έριξε στη μάχη τα αμούστακα παιδιά και αυτά τον έβγαλαν κάτι παραπάνω από ασπροπρόσωπο. Με σερί 14-0 επέστρεψαν στο παιχνίδι και στο τέλος κατάφεραν να το πάρουν κάνοντας τους πάντες να παραμιλούν.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ο τελικός ξεκίνησε με πολύ νευρικότητα και άγχος και από τις δύο ομάδες. Οι δυνατές άμυνες πρωταγωνίστησαν στην πρώτη περίοδο και ο Ολυμπιακός παρά τα πολλά λάθη και την αδυναμία του στην επίθεση έμεινε κοντά στο σκορ (10-7).

Στο δεύτερο όμως η ΤΣΣΚΑ με 8-0 σερί ξέφυγε στο σκορ, ο Τεόντοσιτς σημείωσε τρία συνεχόμενα τρίποντα δίνοντας στην ομάδα του την ευκαιρία να πάει στο +12 (25-13). Ο Ίβκοβιτς έχοντας σε κακή ημέρα τον Ντόρσεϊ και τον Χάινς (7 λάθη οι δυο τους στο πρώτο μέρος), έριξε στη μάχη τον “ξεχασμένο” Λάζαρο Παπαδόπουλο. Επιθετικά βρήκε κάποιες λύσεις, αλλά έγινε ευάλωτος στην άμυνα και έτσι το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους Ρώσους να προηγούνται 34-20.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι ερυθρόλευκοι προσπάθησαν αν ανεβάσουν την επιθετική του παραγωγή, αλλά το ίδιο έκανε και η ΤΣΣΚΑ. Σπανούλης, Παπανικολάου και Άντιτς ήταν οι μόνοι που σκόραραν για τον Ολυμπιακό για 28 λεπτά! και οι Ρώσοι μετέτρεψαν το 41-30 σε 53-34. Ο Ίβκοβιτς που δοκίμασε όλα τα πιθανά και απίθανα σχήματα, χρησιμοποίησε μαζί τους Μάνντζαρη και Σλούκα, ζητώντας να βγάλουν ενέργεια στο παρκέ. Βελτίωσε την άμυνα του και με 6-0 σερί έκλεισε το δεκάλεπτο με 53-40.

Ο Ολυμπιακός διεύρυνε το σερί του και στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου, μείωσε στους 5 πόντους (53-48) και έδωσε νέο ενδιαφέρον στον τελικό. Οι ερυθρόλευκοι έχασαν τρεις ευκαιρίες να μειώσουν ακόμη περισσότερο. Ο Ίβκοβιτς έριξε και πάλι στο παρκέ Σπανούλη και Παπανικολάου. Το ματς έγινε θρίλερ εκεί που δεν το περίμενε κανείς. Το πίστεψαν μόνο οι παίκτες και ο Ίβκοβιτς. Ο Κιριλένκο με μία βολή έκανε το 60-55. Ο Παπανικολάου τον μιμήθηκε και ο Πρίντεζης μείωσε στους 2 πόντους. Ο Τεόντοσιτς έβαλε τη μία από τις δύο βολές και 10 δευτερόλεπτα πριν το τέλος ο Παπανικολάου με δύο βολές μείωσε στο 61-60. Ο Σισκάουσκας έχασε δύο βολές και ο Γιώργος Πρίντεζης με καλάθι στην εκπνοή έγραψε τον επίλογο του ερυθρόλευκου έπους.

MVP του φάιναλ φορ αναδείχθηκε ο Βασίλης Σπανούλης που πήρε για δεύτερη φορά το συγκεκριμένο βραβείο μετά το 2009 όταν φορούσε τη φανέλα του Παναθηναϊκού.

Τα δεκάλεπτα: 10-7, 34-20, 53-40, 61-62

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Καζλάουσκας): Τεόντοσιτς 15 (4/9 τρίποντα), Λαβρίνοβιτς 5, Σισκάουσκας 8, Κρστιτς 11, Κιριλένκο 12 (10 ριμπάουντ), Βορόνοφ, Βοροντσέβιτς, Σβεντ 3, Κάουν 2, Χριάπα 3 (1), Γκόρντον 2

Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς): Χάινς, Άντιτς 7 (2/6 σουτ), Σπανούλης 15 (2/5 τρίποντα), Ντόρσι, Κέσελ 3 (1), Παπαδόπουλος, Πρίντεζης 12, Παπανικολάου 18 (2/2 δίποντα, 3/3 τρίποντα), Μάντζαρης 3 (1), Σλούκας 4 (1), Λο.